Opplev spennende områder og byer langs Elbens bredder
Elben er et flott reisemål som byr på en unik kombinasjon av naturskjønne landskap og kulturelle opplevelser. På våre sykkelferier langs Elben kan du besøke og utforske både kjente og mindre kjente reisemål. Les mer om fire flotte områder og byer du kan besøke på sykkelferie langs Elben.
Praha
Elben går egentlig ikke gjennom Praha, men det gjør elven Moldau, på tsjekkisk Vltava, som er en sideelv til Elben. I Praha kan du på sykkelturen ved Elben sykle gjennom det jødiske kvarteret og over Karlsbroen, som i over 600 år har forbundet Moldaus bredder.
Når du er i Praha på sykkelferie langs Elben, vil du forstå hvorfor byen kalles “Den gylne by” eller “Byen med de 100 spir”. I Tsjekkia kan du også glede deg over at det er både godt og rimelig å spise og drikke. Du finner lett hyggelige spisesteder, og du bør ikke gå glipp av det tsjekkiske ølet.
Sächsische Schweiz
Det er noe uberørt over Tysklands minste nasjonalpark, Sächsische Schweiz, som strekker seg fra sør for Dresden og ned til den tsjekkiske grensen. I dalen vil du på sykkelturen langs Elben oppleve hvordan elven slynger seg, og se hvordan kyr og sportsfiskere deler plassen langs elvebredden.
Her vil du på sykkelferien langs Elben se hvordan det flate landskapet rundt Dresden avløses av høye, loddrette klippevegger og dype kløfter. Området minner om sveitsiske alpelandskap og skaper dramatiske omgivelser som hentet fra et eventyr. Ta for eksempel turen over den ikoniske sandsteinsbroen Basteibro, som løfter seg over dalens dyp.
Dresden
Den tyske byen Dresden, ofte kalt “Elbens Firenze”, byr på en helt spesiell opplevelse på sykkelturen langs Elben. Her kan du oppleve rik barokk- og renessansekunst som preger byens gater, mens du sykler langs den vakre elven som slynger seg gjennom landskapet.
Fra sykkelsetet kan du på sykkelferie langs Elben oppleve imponerende byggverk som den gjenoppbygde Frauenkirche, Zwinger, Semperoperaen og Residenzschloss. Hver av dem forteller historier om byens storslåtte kulturelle arv.
Magdeburg
Magdeburg, som ligger i den tyske delstaten Sachsen-Anhalt, er som hentet fra en eventyrfortelling, der historie og kultur smelter sammen. På sykkelturen langs Elben kan du utforske den spektakulære Die Grüne Zitadelle, Det grønne citadellet.
Citadellet er en kreativ og utradisjonell bygning med rosa murer, skjeve vinduer, gullkupler og gress og trær på taket. Sett deg på sykkelen og beundre Magdeburg-katedralen, som preger byens silhuett. En sykkeltur gjennom byen byr også på andre imponerende syn, blant annet et av verdens høyeste tretårn, som strekker seg 60 meter opp i luften, og den store kanalbroen, som du kan krysse på sykkelferien langs Elben for å få flott utsikt over byen.
Sykkelferie langs Elben på egen hånd
På våre sykkelferier langs Elben sykler du hovedsakelig på egen hånd. Her er det du som setter tempoet og bestemmer hvordan sykkeldagen skal legges opp, selv om du selvfølgelig får rutebeskrivelser fra oss.
Du organiserer selv dagen på sykkelen, mens vi står klare i bakgrunnen hvis du trenger hjelp underveis. Slik kan du føle deg trygg på at sykkelferien langs Elben går som planlagt.
På en sykkelferie langs Elben sykler du fra sted til sted og opplever Elbens vakre omgivelser i ditt eget tempo. Det betyr at du hver dag blir innkvartert på et nytt hotell eller gjestehus.
Her kan du velge å fokusere på Tyskland, eller slå to fluer i én smekk ved å kombinere sykkelferie i Tyskland og sykkelferie i Tsjekkia. Felles for alle våre sykkelturer langs Elben er at de har lav vanskelighetsgrad. Her finner du vanskelighetsgrader fra 1 til 2. Det vil si at terrenget for det meste er flatt, og at turene er lagt opp for å være overkommelige.
Med andre ord kan de fleste være med, så lenge de har alminnelig kondisjon. Avhengig av hvilken sykkelrute langs Elben du velger, er dagsetappene mellom 25 og 65 kilometer.
3 gode grunner til å dra på sykkelferie langs Elben
- En historisk grenseelv: På sykkelferien langs Elben vil du oppleve at elven i flere perioder gjennom historien har markert grensen mellom rivaliserende områder. På sykkelturen langs Elben sykler du langs skillelinjen mellom de germanske rikene i vest og de slaviske stammene i øst, og langs deler av grensen mellom det tidligere Vest- og Øst-Tyskland. Ved Elben kan du derfor virkelig kjenne historiens vingesus.
- Få høydemeter: Elver er opplagte reisemål når du ønsker en sykkelferie som ikke skal være altfor kupert. En sykkelferie langs Elben er intet unntak. Med litt over 1000 kilometer finnes det gode muligheter for å finne en sykkeltur langs Elben hvor terrenget er jevnt og uten store stigninger. Du kan nyte en behagelig tur uten å bekymre deg for bratte bakker.
- Kulturell smeltedigel: Mange av byene langs Elben er preget av et rikt kulturliv. På sykkelferien langs Elben vil du oppleve at kultur og arkitektur endrer seg fra by til by, noe som gjør sykkelturen både mer spennende og lærerik. Underveis møter du ulike historiske perioder og kulturelle påvirkninger.
Alternative reisemål i Europa
På en sykkelferie langs Elben kan du se frem til en fantastisk tur. Elben er likevel bare ett av våre spennende reisemål for sykkelferie. Vi tilbyr sykkelferier i mange europeiske land. Du kan blant annet utforske våre sykkelferier i Spania og sykkelferier i Frankrike, der vi har et bredt utvalg av turer.
Hvis du allerede har vært på sykkeltur langs Elben, men fortsatt er interessert i Tyskland som sykkeldestinasjon, kan du også ta en titt på våre sykkelferier ved Mosel, sykkelferier ved Rhinen og sykkelferier ved Bodensjøen.
Ønsker du å kombinere sykling langs Europas flotte elver med livet på vannet, har vi også ferien for deg. På våre sykkelcruise har du en hjemlig base på en hyggelig elvebåt og kan utforske de vakre omgivelsene fra sykkelsetet når du er i land. Prøv for eksempel et av våre sykkelcruise i Tyskland eller sykkelcruise i Italia.
Uansett om du foretrekker sykkelferie, sykkelcruise eller noe helt annet, har vi et stort utvalg av spennende reiser. Kontakt oss gjerne hvis du ønsker hjelp til å velge blant våre mange muligheter, eller hvis du har spørsmål om sykkelferie langs Elben.