Dag 1 - Den arktiske metropolen, Nuuk
Fra Norge flyr dere til København, hvor dere går om bord på flyet som tar dere direkte til Nuuks nye internasjonale lufthavn. Dere innkvarteres i to netter på Hotel HHE Express i Nuuk, med mulighet for å oppgradere til Nuuks beste hotell, Hotel Hans Egede, og kan nå begynne å utforske den fargerike hovedstaden. Et besøk i kulturhuset Katuaq, hvis fasade er inspirert av nordlyset og hvor det er skiftende utstillinger, kan anbefales, i likhet med Nuuks Nasjonale Kunstmuseum, som også er et besøk verdt.
Dag 2 - Opplevelser i Nuuk
I løpet av oppholdet kan dere kjøpe en rekke spennende utflukter og oppleve enda mer av Grønland.
Vi anbefaler at utfluktene bestilles hjemmefra, da vi ikke kan garantere ledige plasser på reisemålet.
Utflukter kan gjennomføres på dag 1, 2, 3 og 4.
Dag 3 - Glamping i Camp Kangiusaq
I dag venter et enestående møte med den grønlandske naturen. Sammen med kapteinen og det norsktalende mannskapet seiler dere ut i verdens nest største fjordsystem. De neste ca. to timene kan dere nyte båtturen forbi dramatiske fjell, småøyer og isfjell. Underveis er det gode muligheter for å oppleve sel, fugler og kanskje knølhval. Mannskapet om bord er trent i å få øye på dyrene.
Dypt inne i fjorden ligger Camp Kangiusaq, en glampingplass med luksustelt omgitt av fjell og vakker natur. Hvert telt er utstyrt med komfortable senger, lys, varmeovn, terrasse med utsikt og toalett.
Oppholdet i campen inkluderer lunsj, middag og frokost samt tilgang til campens nye spaområde med badstue, villmarksbad og kaldtvannsbad. Ved ankomst kan dere reservere tid i spaområdet. Her kan dere også melde dere på aktiviteter som vandreturer og fisketurer eller velge å låne kajakk, SUP-brett eller fiskestang.
Det finnes mange flotte vandreruter i området, slik at dere kan komme tett på den imponerende grønlandske naturen, hvor det er høyt under himmelen og god plass til å nyte stillheten. Camp Kangiusaq er med andre ord et perfekt sted å koble av og være til stede i øyeblikket og naturen.
Overnattingen i Camp Kangiusaq kan også finne sted på dag 2.
Dag 4 - De siste eventyrene i Nuuk
Etter frokosten er det tid til å vende tilbake til sivilisasjonen. Enda en gang kan dere nyte en seiltur i Nuuks flotte fjordsystemer og speide etter dyr, før dere går i land i Kolonihavnen i Nuuk. Dere går opp til hotellet deres og kan nå begynne de siste utforskningene av byen.
Dag 5 - Videre til Ilulissat
I løpet av dagen flyr dere med innenriksfly fra Nuuk til Ilulissat. I lufthavnen blir dere møtt av en sjåfør som kjører dere til hotellet, hvor dere har de neste 3 overnattingene. Hotellet har en helt unik beliggenhet ut til den fantastiske isfjorden, også kalt Diskofjorden, hvor tusenvis av isfjell i ulike størrelser og former flyter rundt. På hotellet kan man kjøpe superior-rom med utsikt mot isfjorden. Om kvelden er det 2-retters velkomstmiddag på hotellet.
Dag 6-7 - Oplevelser i Ilulissat
Dere har god tid til å utforske Ilulissat, som er hjem for ca. 4500 fastboende, samt de omkringliggende landskapene. Dere kan for eksempel besøke Isfjordssenteret, som åpnet i 2021. Her er spennende utstillinger om området og Arktis. Polarforskeren Knud Rasmussens barndomshjem er i dag innredet som Ilulissat Museum, som absolutt er et besøk verdt, i likhet med Kunstmuseet med mange lokale kunstnere.
Området rundt Ilulissat byr også på noen fine turruter. Den gule ruten på ca. 3 km følger odden rundt ved Isfjellsbanken og når ut til munningen av isfjorden. En flott tur med den ene panoramautsikten etter den andre. Den blå ruten på 7 km går gjennom Ilulissats vakre bakland og følger isfjorden med utsikt til isfjell og fjell. Turen går også forbi den historiske bosetningen Sermermiut, hvor inuittene har bodd i mer enn 4000 år. Den oransje ruten på 22 km er den mest krevende. Turen går forbi lufthavnen til bygda Oqaatsut. Turen kan eventuelt avsluttes med en båttur tilbake til Ilulissat. Husk å aldri gå på tur alene - hotellet kan henvise til organiserte turer med guide.
I løpet av oppholdet kan dere kjøpe en rekke spennende utflukter og oppleve enda mer av Grønland.
Vi anbefaler at utfluktene bestilles hjemmefra, da vi ikke kan garantere ledige plasser på reisemålet.
Dag 8 - Hjemreise
Fulle av nye inntrykk og opplevelser tar dere farvel med Ilulissat og flyr retur til Oslo via København.